WASABI - tak trochu vostřejší příspěvek

06.03.2020

CO je wasabi? A PROČ se konzumuje společně se sushi? Wasabi, neboli Eutrema japonica, je japonský křen, který obsahuje hodně vlákniny, vitamínu C, draslíku, vápníku a hořčíku. 

V přírodě roste na březích japonských horských řek, anebo se ve velkém pěstuje ve velkých sklenících, které jsem byla navštívit při svém pobytu na ostrově Honšú.Wasabi se podává především k tepelně neupraveným rybám kvůli bakteriím které by se v mase mohly nacházet. Dříve nebylo možné ryby uskladnit v chladu, a proto se využívalo různých octů k naložení, anebo zakopávání ryb do země. Jenže to ne vždy fungovalo jako ochrana proti břichabolu a wasabi tak sloužilo jako dezinfekce. Dnes už bych se nebála infekce ze syrových ryb, wasabi se ale k sushi a sashimi podává stále. 

Jak se wasabi připravuje?
Wasabi se nastrouhá na takovém špičatém strouhátku, které jsem pořídila na wasabi farmě nedaleko od pobřežního městečka Itoigawa. Vznikne taková světle zelenožlutá pasta, která není až tak pálivá jako koncentrované wasabi v tubě z obchodu nebo z namíchaného práškového wasabi. Samotný čerstvý kořen wasabi voní svěže jako hrášek.

Jak správně konzumovat wasabi k sushi?

Dostávám často otázku, jak se wasabi má správně konzumovat k sushi nebo sashimi. Obecně platí, že k sushi si wasabi dáváte na každé sousto zvlášť a celé to ještě namočíte do sójovky. Pokud konzumujete sashimi, rozmícháte si wasabi přímo v sójovce. Ale uklidním Vás, když Vám prozradím, že za tu dobu, co dělám sushi, jsem viděla spoustu Japonců, kteří tyto dva způsoby kombinovali mezi sebou jak u sushi a sashimi a žádný sjednocený postup jsem tedy nepozorovala. Dělejte to tak, jak Vám chutná :).

ITOIGAWA - BENTEN-IWA ROCKITOIGAWA - místo, kde se nachází největší wasabi farma na pobřeží Japonského moře. Když už jsem byla na farmě kousek od moře, neodolala jsem pokušení popojet pár kilometrů na pobřeží a pokochat se jinými výhledy, než na japonské Alpy.

Navštívila jsem Benten-Iwa Rock - posvátný kámen vulkanického původu uctívaný námořníky, kteří si tak snažili udobřit bohyni moře. Červený Akebonobashi most spojuje pláž a malou svatyňku, která je věnována bohyni moře Ichikushimě. Svatyňka obsahuje mnoho obětin včetně peněz, cigaret a alkoholu. Uspokojit ochránkyni námořníků evidentně nezahrnuje jen květiny nebo oplatky. Maják na vrcholku stále funguje a bohužel ten žebřík byl zamčený, jinak bych tam samozřejmě vylezla.


RECEPT - wasabi majonéza

Nevěřili byste kolik majonézy se v Japonsku spotřebuje. Moje oblíbená je wasabi majonéza, kterou dávám jak do sushi, tak třeba do sendviče se šunkou a sýrem. 

Recept je zcela jednoduchý:

200 ml majonézy
1/2 lžičky wasabi

ITADAKIMASU - DOBROU CHUŤ!

Pokračovat ve čtení 

CO je wasabi? A PROČ se konzumuje společně se sushi? Wasabi, neboli Eutrema japonica, je japonský křen, který obsahuje hodně vlákniny, vitamínu C, draslíku, vápníku a hořčíku.

Rozhodla jsem se sepsat článek pro ty z vás, kdo se jednou do Japonska dřív nebo později vydají. Najdete zde praktické rady, kde koupit letenky, jestli potřebujete víza, jak se orientovat v Tokyu na nádraží, a další tipy, jak si komfortně užít cestu a následný pobyt v této magické zemi. Zdrojem jsou především moje zkušenosti.