SushiLab club

VIP členský klub Yannasushi

Vítejte ve VIP členském klubu Yannasushi jen pro registrované členy 

- spuštěno 20.4.2020

Najdete zde především informace pro absolventy sushi kurzů, japonské recepty, nebo tipy jak zdokonalit Vaše sushi.

Nejprve Vás chci seznámit s velice oblíbeným japonským receptem na teriyaki kuře.


Japonské Teriyaki

Recept na domácí teriyaki omáčku a japonské teriyaki kuře

Poprvé jsem se s receptem na japonskou teriyaki omáčku setkala, když jsem pracovala v asijské restauraci na Novém Zélandu. Připravovali jsme ji společně s mým head-chefem, tokyjským mistrem sushi, Takesanem, který v restauraci sestavil velice komplexní zápaďácko-japonské menu.

To bylo v roce 2017 a společně s mojí kolegyní a kamarádkou Shoko jsme míchaly omáčku v takovém velkém desetilitrovém hrnci. Shoko mě během toho učila japonská slovíčka a já ji naopak ta česká. Radši se ani neptejte, co umí říct česky :-D. 

Příprava teriyaki omáčky je velice jednoduchá, stejně jako příprava japonského teriyaki kuřete. V receptu (na 750ml omáčky) jsou jen 4 ingredience:

  • 320ml Sojovky
  • 180ml Mirin (sladké rýžové víno)
  • 150g Třtinového cukru
  • 100ml Horké vody

* Pokud je pro Vás 750ml omáčky velké množství, vydělte si množství všech ingrediencí třeba dvěma, nebo třemi.

Postup na přípravu teriyaki omáčky

1. Nejprve smíchejte horkou vodu s třtinovým cukrem. Pointa je rozpustit cukr, proto voda musí být horká. Jak se mi jednou Takesan vysmál, když jsem místo horké dala studenou a stála jsem nad 7,5 litry hutné hmoty nerozpuštěného cukru, ve které stála naběračka :-D.  

2. Do vzniklé směsi nalijte sojovku a mirin a dobře zamíchejte.

A to je všechno. 

Mohli byste si koupit hotovou teriyaki omáčku, jasně, ale proč si neudělat domácí, když je tak jednoduchá na přípravu, že? A navíc víte přesně, co v ní je. 

A teď už se můžete vrhnout na přípravu teriyaki kuřete.

Příprava teriyaki kuřete

Ingredience:

  • Kuřecí maso (nejlépe vykostěná kuřecí stehna, ale pokud preferujete kuřecí prsa, klidně můžou být i prsa, jen budou možná více tužší)
  • Kukuřičný nebo bramborový škrob

Postup:

1. Nakrájejte maso na kousky ne menší než 3-4cm. Do větší mísy nasypte škrob a vložte do něj pár kuřecích kousků. Obalte všechny kousky důkladně škrobem postupně. Nebo jako profíci použijte tu největší mísu, jakou máte, nasypte do škrobu všechny kuřecí kousky a hrkejte s mísou, dokud se všechny kousky neobalí. Možná se to zdá jako maličkost, ale ani nevíte, jak se tato rada hodí, když v restauraci tímto způsobem obalíte 40kg masa :-D.

2. Obalené kuřecí kousky osmažte. Nejlepší je samozřejmě použít friťák, ale ne každý ho má doma. Maso musí být důkladně prosmaženo, aby nebylo uprostřed syrové. 

3. Osmažené kuřecí kousky vložte do předem rozpálené pánve a hned je přelijte teriyaki omáčkou (cca 40ml na porci, tedy pokud vaříte pro 4 osoby, vlijte cca 160ml omáčky). Na mírném plameni nechte omáčku jemně zkaramelizovat.

4. Japonské teriyaki kuře se podává s vařenou bílou rýží, posypané jarní cibulkou. Pokud ovšem preferujete pestřejší variantu pokrmu, můžete přidat na větší kousky nakrájenou zeleninu (paprika, pórek, mrkev, cuketa, atd.). Tuto zeleninu byste osmažili na pánvi před přidáním kuřecích kousků a teriyaki omáčky.

Teriyaki kuře v sushi

Japonské teriyaki je v Austrálii a na Novém Zélandu velice oblíbená ingredience do sushi. Kuřecí se dá zarolovat i do klasické sushi rolky, nejpohodlnější způsob je však použít teriaki kuřecí v tzv. temaki rolce - ručním kornoutkovém sushi.

Na uvedeném snímku je teriyaki kuře servírováno v temaki rolce s avokádem, hned vedle tuňákové a lososové temaki rolky.

Jak zabalit temaki rolku Vás mimo jiné naučím na sushi kurzu, tak se těšte :-).

Itadakimasu! Dobrou chuť!

Neváhejte se na mě obrátit, pokud byste potřebovali kuchařskou radu. A pokud se do vaření japonského teriyaki pustíte, pošlete mi fotku, jak se Vám kuře vydařilo, budu se těšit!